Işık tasarımı hakkında bilmediklerimiz

Işık tasarımı hakkında bilmediklerimiz

20 Ocak 2014 Tarihinde eklendi

Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, 17 Ocak Cuma günü Kongre Merkezi Mavi Salon’da Işık Tasarımcısı Kerem Ali Asfuroğlu’nu ağırladı. 2006 yılı Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü mezunu olan Asfuroğlu "Işık, Ortam ve Mekân" adlı sunumu ile öğrencilere iş yaşamına yönelik bilgiler verdi.

Tasarım severlerle sunum dolayısıyla bir araya gelmek ve konuşmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Kerem Ali Asfuroğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Işık; tasarımcısının kullandığı araçtır. Ortam, ışığın yol aldığı yerdir. Mekân ise en son ışık ve ortamın bir araya gelerek oluşturduğu mimari vurgudur. Tasarımda 'biz' her zaman 'ben' den daha kuvvetlidir. Çünkü tasarım bir ekip oyunudur. Kişisinde uzman pek çok kişiye ihtiyacınız olduğu bir sektördür. Işık, bizim kullandığımız dil ve araçtır. Bir mimar betondan, iç mimar iç mekân algısından nasıl anlıyorsa bir ışık tasarımcısı da ışığın ne olduğunu çok iyi bilmelidir."

İnsanın her tasarımın ortak noktası olduğunun altını çizen Asfuroğlu, insanı ise tüm tasarım, mühendislik ve benzeri dalların sorununu çözmek için uğraşan yegâne yaratık olarak tanımladı ve bu işin insanla çok ilgili olduğundan söz etti.

"Işık, sadece görsel bir şey değildir"

Işığın çok değişken bir kavram olduğunu belirten Kerem Ali Asfuroğlu “Işık; geçtiği ortama, çarptığı yüzeye göre geçirgenlik, kırılganlık gibi pek çok farklı tepkimeye sahip bir olgudur.” dedi. Işığın nasıl, ne şekilde, neye tepki verdiğini iyi anlamanın mesleğin büyük parçalarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Asfuroğlu “Işık, sadece görsel bir şey değil; aynı zamanda hissedilebilen, kan basıncınızı değiştirebilen, sizin o anki duygularınızı da etkileyebilen bir kavramdır.” şeklinde konuştu.

Öğrencileri ışığın karakteri hakkında yerleşmiş bazı yanlış bilgiler konusunda uyaran Kerem Ali Asfuroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Işık denildiği zaman akla parlaklık ve aydınlık oranı gelir; ama aslında burada karanlık ve aydınlığın bir bağlantısı söz konusudur. Eğer ki karanlık aydınlığı domine ederse ya da aydınlık karanlığı domine ederse hiçbir şey göremezsiniz. Işık, bir balans meseledir. İnsanoğlunun her zaman sahip olduğu yegâne şeylerden bir tanesi de doğada olanları kontrol altına almaktır."

 

Çiler Özceylan (Haber Merkezi)