Tanju Babacan Konferansı

 İstikbâl Gazetesi'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Söz konusu haber, gazetenin 2. sayfasında yer almaktadır.

Gardırobunuz yerine kütüphanenizi yenileyin!

http://e-gazete.anadolu.edu.tr/veriler/2013/04/1365498219_tanjubabacan.jpg09 Nisan 2013 Tarihinde eklendi

Anadolu Üniversitesi  Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen Tanju Babacan söyleşisi 8 Nisan Pazartesi günü Kongre Merkezi Salon Anadolu'da gerçekleştirildi.

Babacan, sektörde alaylı olduğunu, moda tasarımı eğitimi almadığını ve mesleği için uzun uğraşlar verdiğini anlattı. Moda ve tasarım işinin öğrenilecek bir şey olmadığını ve bu işin tamamen doğuştan gelen kabiliyet meselesi olduğunu vurgulayan Babacan, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Babacan "İçinizde kabiliyet yoksa, bütün hocalar bir araya gelse yine bir şey olmaz. Ben bu noktaya defile silsilesiyle değil, birer birer elbise dikerek geldim ve hiçbir tasarımcının tezgahından geçmedim." diye konuştu.

Eskişehir'i gezdiğinin ve lületaşı hakkında bilgi sahibi olduğunu söyleyen Babacan öğrencilere "Önce lüle taşı olabilmelisin. Lüle taşı gibi işlenebiliyor musun, çeşitli meziyetlerin var mı?" diye soran Tanju Babacan, şunları kaydetti: 

"Öncelikle vücut diliniz önemli. İşinize naiflik koyacaksınız. İğneden haberdar değilsiniz. Peki, sizin ve bizim tasarladıklarımızı kim dikecek? Konfeksiyonda iğne-iplik, staj terzilik yok, böyle olmaz. İşin terziliğiyle muhatap olmalısınız. Bu işte iyi olmak zorundasınız. İğnelerinizi birer şövalye gibi kullanmayı çözün, sevin ve ilgilenin. Gardırobunuzu yenilemek yerine, kütüphanenizi yenilemenizi tavsiye ediyorum."

 

Söyleşinin ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Babacan'a plaket verilmesiyle söyleşi sona erdi.

 

Anıl Aksoy (Haber Merkezi)