Öğrenciler, Çanakkale’de Gözlem Yaptı

Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümleri öğrencilerinin birlikte katıldığı Çanakkale’nin Dalyan Köyü’ne ve Alexandria Troas antik kentine düzenlenen gezide, belgeleme çalışması ve gözlemler yapıldı.

Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü, 17-19 Mart 2017 tarihlerinde Çanakkale’nin Dalyan Köyü’ne ve Alexandria Troas antik kentine teknik bir gezi düzenledi. MİM240 Mimari Proje II (F) dersi kapsamında yapılan geziye; Mimarlık Bölümü misafir öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem ÖZTEN ANAY ile Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 12 ve Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden de 17 öğrenci katıldı. Gezi, mimari tasarım stüdyosunda yürütülen proje çalışmasına arazi ve yaşantıya dair verilerin eklenmesi ve kullanıcı çalışması yapılması amacıyla yapıldı.

Ziyaret esnasında paylaşılanlar ve bu gezinin öğrencilere katkısı ile ilgili Yrd. Doç. Dr. ÖZTEN ANAY, şöyle konuştu: “Tasarım stüdyosunda, 2. sınıf seviyesinde mekân oluşturma stratejileri üzerine çalışıyoruz. Proje konumuz, ‘Dalyan Denizci Barınağı ve Kıyı Yerleşmesi’. Teknik gezi çalışmasıyla amaçlanan; öğrencilerin gerçek kullanıcı ve yere ait farklı bilgi türleriyle ilgili farkındalık kazanması, bilgi edinme araçlarını tanıması ve geliştirmesi. Bu yüzden asıl çalışmamız Dalyan Köyü, kıyı yerleşmesi ve balıkçı barınağında oldu. Alanı, kullanıcılarını, yaşantıyı, temel kullanım örüntülerini anlamak için belgeleme çalışması ve gözlemler yapıldı. Balıkçılar ve köy sakinleriyle görüşmeler yapıldı. Dalyan Köyü ile yakın ilişki içinde olan Alexandria Troas kenti kazı alanı ve antik liman incelendi. Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Alexandria Troas Kazısı Başkanı Doç. Dr. Erhan ÖZTEPE; antik kentin kuruluşu, gelişimi ve köyle ilişkisini kazı alanındaki yapı izlerine referansla anlattı. Ayrıca Erhan ÖZTEPE, arkeoloji ve mimarlık disiplinlerinin birlikte nasıl çalışabildiklerine ve farklarına dair bilgi de verdi. Dalyan merkezli çalışmalara ek olarak Çanakkale Belediyesi Marina, Assos Antik Limanı, Bozcaada Balıkçı Barınağı da araştırma alanlarımız içindeydi. Balıkçılar ve gezi teknelerinin ihtiyaçlarını ve kıyı kullanım farklarını daha iyi anlamak üzere görüşmeler ve gözlemler yapıldı.”

“Öğrenci etkileşimini geliştirecek böylesi ortamların eğitimin içinde tanımlanmasına ve kullanıcıyla ilgili farkındalık geliştirilmesine ihtiyaç var”

ÖZTEN ANAY, proje dersi açısından mimari tasarımın önemli bir boyutu olarak kullanıcı bilgisinin ve araştırmasının, tasarım öğrenmesinin içine öğrencilerin gerçek deneyimlerinin parçası olarak girmesinin çok değerli olduğunu söyledi. Gezinin öğrencilere sadece teorik bilgilerinin olduğu bir alanda farklı kullanıcıları tanımalarını, yaşantılarını ve mesleklerini onların ağzından dinlemelerini, gözlemlemelerini sağladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Meltem ÖZTEN ANAY “Daha yaşanır çevreler için gerçek kullanıcı ve öğrenci etkileşimini geliştirecek, araştırma kültürünü destekleyecek böylesi ortamların eğitimin içinde tanımlanmasına ve kullanıcıyla ilgili farkındalık geliştirilmesine ihtiyaç var.” dedi. 

 

 

Haber ile ilgili Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Facebook sayfasındaki gönderi için tıklayınız:

Haber ile ilgili Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Twitter sayfasındaki tweet için tıklayınız: